Gdy współpraca nie dojdzie do skutku, albo wyjdzie nie tak jak się Państwo spodziewali, trzeba skorzystać z drogi sądowej. Nasi adwokaci reprezentują Państwa w dochodzeniu roszczeń z umów przed sądami. W przypadku wyboru alternatywnej metody rozwiązywania sporu – adwokaci z kancelarii reprezentują Państwa również przed mediatorami czy sądami arbitrażowymi. Najczęstsze przykłady sporów sądowych na tle umów, to sprawy: o zapłatę, o odszkodowania, o roszczenia z kar umownych czy z bezpodstawnego wzbogacenia.
Poprawna nazwa brzmi: umowa sprzedaży, ale w obrocie często pojawia się też jako umowa zakupu. Jest to najbardziej typowa umowa handlowa. Najczęściej modyfikowane przez prawników postanowienia obejmują: (1) konsekwencje niedotrzymania terminów dostaw, (2) warunki zapłaty, (3) warunki dostawy, (4) badanie dostawy, reklamacje dostawy, (6) rękojmię i gwarancję, (7) kary umowne, (8) rozwiązanie umowy.
Jest to umowa zbliżona do umowy sprzedaży. Różnica polega na tym, że w ramach umowy dostawy, dostawca zobowiązuje się wytworzyć towar oznaczony co do gatunku (czyli np. 10 ton prętów stalowych, ale już nie np. jedno konkretne urządzenie) i go dostarczyć. Tyle w teorii. Tymczasem w praktyce umową dostawy nazywana jest umowa sprzedaży, w której sprzedawca (choć nie jest wytwórcą towaru), dostarcza również (czyli odpowiada za transport) towar do kupującego. Najczęściej modyfikowane postanowienia obejmują: (1) konsekwencje niedotrzymania terminów dostaw, (2) warunki zapłaty, (3) warunki dostawy, (4) badanie dostawy, reklamacje dostawy, (6) rękojmię i gwarancję, (7) kary umowne, (8) rozwiązanie umowy.
Umowa nastawiona na otrzymanie przez zamawiającego konkretnego rezultatu. Najczęściej modyfikowane postanowienia obejmują: (1) oświadczenia wykonawcy, (2) konsekwencje niedotrzymania terminów wydania dzieła, (3) zasady odbioru dzieła, (4) warunki wynagrodzenia, (5) zbycie praw autorskich lub udzielenie licencji, (6) rękojmia, gwarancja, (7) kary umowne, (8) odstąpienie od umowy.
Umowa nastawiona na otrzymanie przez zamawiającego konkretnego rezultatu. Najczęściej modyfikowane postanowienia obejmują: (1) oświadczenia wykonawcy, (2) konsekwencje niedotrzymania terminów wydania dzieła, (3) zasady odbioru dzieła, (4) warunki wynagrodzenia, (5) zbycie praw autorskich lub udzielenie licencji, (6) rękojmia, gwarancja, (7) kary umowne, (8) odstąpienie od umowy.
Jest to umowa starannego działania. Oznacza to, że zleceniobiorca nie odpowiada za efekt, ale za dołożenie należytej staranności do działania, by ten efekt uzyskać. Najczęściej modyfikowane postanowienia obejmują: (1) sposób wykonania (np. czy można podzlecać wykonanie umowy), (2) warunki płatności wynagrodzenia, (3)czas trwania umowy, (4) konsekwencje naruszenia sposobu wykonania (kara umowna i in.), (5) rozwiązanie umowy.
Istotą tego rodzaju umów jest pośredniczenie przy zawieraniu umów lub zawieranie ich w imieniu zleceniodawcy. Charakterystyczne dla tego rodzaju umów jest wynagrodzenie, wypłacane jako prowizja. Najczęściej modyfikowane postanowienia obejmują: (1) zakres czynności agenta lub pośrednika, (2)wyłączność lub brak wyłączności, (3) poufność (4) sposób wykonania, (5) zasady wypłaty wynagrodzenia na rzecz agenta lub pośrednika, (6) uzyskiwanie przez agenta/pośrednika informacji o wykonaniu umowy przez pozyskanego klienta, (7) kary umowne lub inne konsekwencje nienależytego wykonania umowy, (8) czas trwania umowy, (9) rozwiązanie umowy.
W tym wypadku najczęściej modyfikowane klauzule obejmują postanowienia takie jak: (1) oświadczenia i zapewnienia sprzedającego, (2) oświadczenia i zapewnienia kupującego, (3) zapłata ceny, (4) przedpłaty (zaliczka, zadatek, kaucja), (5) warunki wydania nieruchomości, (6) przejście praw i korzyści, (7) przejście obciążeń. Zdarza się, że mniejsi przedsiębiorcy, ulegają presji, że oni nie mogą w niej nic zmienić. Przecież umowę sporządza notariusz… Tymczasem jest to umowa jak każda inna. Jej postanowienia podlegają uzgodnieniom między stronami. Proszę się tego nie bać. Proszę się domagać projektów notarialnych przed zawarciem umowy. Te projekty można, a nawet trzeba, modyfikować.
W odniesieniu do umowy deweloperskiej, najczęściej zmianie podlegają postanowienia obejmujące: (1) zasady zapłaty ceny, (2) zasady odbioru obiektu.
To są tzw. wzorce umów, które przedsiębiorcy najczęściej zamieszczają na swoich stronach internetowych, jeśli w swojej działalności posługują się wyłącznie zamówieniami, lub krótkimi umowami. Posiadanie takiego wzorca, a co najważniejsze, powoływanie się na niego w każdej zawieranej umowie, upraszcza nieco pewne sprawy związane z zawieraniem wielu powtarzalnych umów. Co ważne, tego typu rozwiązania są korzystnie nie tylko dla przedsiębiorców prowadzących e-sprzedaż. W mojej ocenie, każdy przedsiębiorca sprzedający towary czy świadczący usługi, powinien takie regulaminy posiadać. Pozwalają one samemu regulować swoją sytuację w większym stopniu, niż wynika to z zasad ogólnych. Tym samym jest korzystniejsze dla strony posiadającej regulamin.
To umowa, której istotą jest to, że zobowiązuje jedną lub obie strony, do zawarcia innej umowy określonej treści (tzw. umowy przyrzeczonej). Postanowienia najczęściej modyfikowane przez adwokatów, dotyczą (1) warunków zawarcia umowy przyrzeczonej, (2) zadatku/zaliczki, (3) terminu zawarcia umowy przyrzeczonej, (4) prawa odstąpienia.
Zawarcie umowy nie gwarantuje oczywiście wypłacalności kontrahenta, czy należytego wykonania świadczenia. Jednak odpowiednie sformułowanie umowy, zwiększa szanse na skuteczną egzekucję jej postanowień. Dotyczy to tak zapłaty wynagrodzenia, jak i wykonania świadczenia wzajemnego. Czasem nawet umożliwia odzyskanie należności bez potrzeby angażowania sił i środków w postępowania sądowe czy egzekucyjne. Dlatego należy pamiętać, że UMOWY WARTO ZAWIERAĆ.
Podsumowując ten temat, naszym Klientom oferujemy: