PolishEnglishGermanFrench
składki ZUS
Wakacje od ZUS

Spis treści

Nowelizacja ustawy regulującej system ubezpieczeń społecznych wejdzie w życie 1 listopada 2024r. W związku z tym jej treść, a co za tym idzie zwolnienie od składek, potocznie określane jako wakacje od ZUS, stało się przedmiotem licznych pytań, zadawanych przez przedsiębiorców.

W poniższym artykule postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości dotyczące tej tematyki.

Czym są wakacje od ZUS?

Zgodnie z treścią nowelizacji płatnik składek, który złoży odpowiedni wniosek, zostanie zwolniony z ich opłacenia w zakresie:

  1. obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, tj. ubezpieczenia emerytalnego, rentowego
    i wypadkowego;
  2. składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy – w przypadku, jeżeli przedsiębiorca je opłaca;
  3. dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Wakacje od ZUS nie obejmują natomiast składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Co istotne, wakacje składkowe dotyczą jedynie ubezpieczeń społecznych samego przedsiębiorcy. W związku z tym będzie on musiał i tak opłacić składki osób, które zgłosił do ubezpieczenia, jak np. swoich pracowników.

Kto może ubiegać się o wakacje składkowe?

Zgodnie z treścią znowelizowanej ustawy (art.17a) zwolniony od zapłaty może zostać płatnik, który prowadzi działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, w przypadku, gdy:

  1. w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miał zgłoszonych do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych;
  2. ponadto, w ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro;
  3. jako ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej;
  4. w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jako ubezpieczony podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Rozjaśnienie wątpliwości…

Do wskazanego powyżej limitu 10 ubezpieczonych należy wliczyć:

  • samego wnioskującego,
  • pracowników,
  • zleceniobiorców (z wyłączeniem jednak uczniów i studentów do 26 roku życia),
  • osoby, które z wnioskującym współpracują.

Do powyżej wskazanego limitu nie są wliczane natomiast osoby, które nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu. Należą do nich np.:

  • przebywający na urlopie bezpłatnym,
  • pozostający na urlopie wychowawczym,
  • pobierający zasiłek macierzyński.

O skorzystanie z wakacji składkowych mogą ubiegać się również wspólnicy spółek cywilnych. Zwolnienie to nie obejmie jednak wspólników spółki komandytowej, jawnej czy jednoosobowej spółki z.o.o.

Warte podkreślenia jest także to, że wakacje od ZUS stanowią pomoc de minimis. W związku z tym, aby uzyskać takie zwolnienie przedsiębiorca powinien dysponować limitem pomocy de minimis w wysokości równej sumie obowiązujących go w tym miesiącu kalendarzowym składek na ubezpieczenia społeczne, o których zwolnienie z płatności wnioskuje. Zobowiązany jest on również podać informacje, na temat innych form pomocy publicznej, których był beneficjentem.

Wakacje od ZUS a wolne zawody

Wielu wątpliwości dostarcza również zagadnienie możliwości skorzystania z wakacji od ZUS przez przedstawicieli wolnych zawodów.

Dlatego warto w tym miejscu określić, jakie zawody należy zaliczyć do tej kategorii.

Do listy wolnych zawodów ustawodawca zakwalifikował: tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych oraz rzeczników patentowych.

Z art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniach społecznych oraz treści interpretacji wydanej przez ZUS wynika, że osoba wykonująca wolny zawód i posiadająca zarejestrowaną działalność w CEIDG będzie uprawniona do skorzystania z wakacji od składek.

Do kiedy należy złożyć wniosek?

Zwolnienie dotyczy jednego miesiąca w roku kalendarzowym, który to miesiąc powinien zostać wskazany przez uprawnionego we wniosku. W 2024r. jedynym miesiącem, w którym zaistnieje możliwość skorzystania z wakacji składkowych, będzie grudzień. Płatnik składek będzie w związku z tym zobligowany złożyć taki wniosek do końca listopada b.r.

Natomiast w 2025 r. będzie istniała natomiast możliwość dowolnego wyboru miesiąca, w którym przedsiębiorca chce skorzystać z ulgi. W takim przypadku wniosek również powinien zostać złożony w miesiącu poprzedzającym wnioskowane wakacje od ZUS.

Jak odwołać się od decyzji?

Niestety płatnik składek może spotkać się i z odmowną decyzją ZUS w tym zakresie. Nie oznacza to jednak, że ostateczne zdanie należy do urzędnika.

Niewątpliwie w takiej sytuacji od niekorzystnej dla przedsiębiorcy decyzji można się odwołać. Należy wnieść takie odwołanie za pośrednictwem ZUS-u do sądu okręgowego, a dokładnie sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Decydująca jest właściwość miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Przedsiębiorca ma na ten krok 30 dni od doręczenia mu decyzji.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dla osób prywatnych i dla przedsiębiorców.

Stan prawny: 10.2024 r.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw;
  2. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych;
  3. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zobacz również ostatnie artykuły

Konsument a płatności gotówką
Konsument

Konsument a limity płatności gotówką

Konsument a limity płatności gotówką- zagadnienie to staje się przedmiotem licznych debat politycznych i społecznych. Zainteresowanie przekłada się z kolei na częste projekty nowelizacji. Chociaż

Czytaj dalej
Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej
Działalność gospodarcza

Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej

Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej wejdzie w życie od 10.11.2024r. Chociaż na obowiązywanie niektórych jej przepisów będziemy musieli jeszcze poczekać, to jednak

Czytaj dalej
Prawo cywilne

Zadośćuczynienie za niewykonanie umowy

Zadośćuczynienie za niewykonanie umowy. Każdy z nas, zarówno w trakcie swojego życia prywatnego jak i zawodowego doświadczył konsekwencji niewykonania umowy przez nieuczciwego kontrahenta. Sytuacja taka

Czytaj dalej