Niektóre obowiązki pracodawcy zatrudniającego cudzoziemca (część 2.)
W tym wpisie kontynuujemy omówienie kwestii związanych z obowiązkami pracodawcy, który zatrudnia cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę. Poprzednie obowiązki pracodawcy wymienione zostały W PIERWSZEJ CZĘŚCI ARTYKUŁU.
Dostępna jest już TRZECIA CZĘŚĆ ARTYKUŁU NA TEN TEMAT.
Dalsze obowiązki pracodawcy sprowadzają się do informowania wojewody, który zezwolenie wydał, o zaistnieniu pewnych zdarzeń.
Inne artykuły w kategorii CUDZOZIEMCY na naszym BLOGU – kliknij TUTAJ.
Oferta pomocy prawnej CUDZOZIEMCOM – ZAPRASZAM.
Jeżeli potrzebujesz pomocy, zapraszamy do kontaktu – adwokat Katowice – biuro@adwokatagk.pl tel. 322541818
O czym informować
Należy informować o:
- rozpoczęciu przez cudzoziemca pracy o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę. Może dojść do takiej zmiany pod warunkiem spełnienia pozostałych warunków zezwolenia na pracę. Ale należy bardzo uważać. Bez zmiany zezwolenia na pracę, cudzoziemcowi można powierzyć pracę o innym charakterze lub na innym stanowisku wyłącznie jeżeli takie powierzenie nie przekroczy łącznie 30 dni w roku kalendarzowym,
- zmianie siedziby lub miejsca zamieszkania, nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego cudzoziemcowi wykonywanie pracy,
- przejęciu zakładu pracy lub jego części przez innego pracodawcę,
- przejściu zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę,
- zmianie osoby reprezentującej pracodawcę zagranicznego przebywającej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i działającej w imieniu pracodawcy oraz upoważnionej do reprezentowania go przed wojewodą i innymi organami (np. ZUS, organami Krajowej Administracji Skarbowej, Strażą Graniczną czy Policją),
- fakcie niepodjęcia przez cudzoziemca pracy w okresie 3 miesięcy od początkowej daty ważności zezwolenia na pracę,
- przerwaniu pracy przez cudzoziemca na okres przekraczający 3 miesiące,
- zakończeniu przez cudzoziemca pracy wcześniej niż 3 miesiące przed upływem okresu ważności zezwolenia na pracę.
Kiedy i jak należy informować wojewodę
O powyższych zdarzeniach wojewodę należy informować na piśmie. Żeby wojewoda mógł łatwo przyporządkować pismo do zezwolenia, warto w piśmie podać numer i datę wydania zezwolenia, jak również imię i nazwisko cudzoziemca, którego informacja dotyczy. Pismo do wojewody należy wysłać w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zdarzenia uzasadniającego udzielenie informacji.
Przykład: Cudzoziemiec pracuje w firmie X (pracodawca) na podstawie zezwolenia na pracę ważnego od 1 lutego 2019 r. Zezwolenie wydane jest na 1 rok tj. do 31 stycznia 2020 r.. Następnie, 15 października 2019 r. cudzoziemiec oświadczył pracodawcy, że nie chce u niego dużej pracować. Strony rozwiązały umowę o pracę za porozumieniem stron z dniem 31 października 2019 r. Pracodawca miał 7 dni, liczonych od dnia następnego po ostatnim dniu pracy, czyli do 7 listopada 2019 r., żeby wysłać do wojewody pismo informujące o tym, że cudzoziemiec zakończył u niego pracę.
Konsekwencje niedopełnienia obowiązków
Niedopełnienie powyższych obowiązków rodzi różnego rodzaju negatywne konsekwencje, które zostaną omówione w kolejnym wpisie.
Wpis uwzględnia stan prawny na 13.11.2019 r.