Niektóre obowiązki pracodawcy zatrudniającego cudzoziemca (część 1.)
CZĘŚĆ 2 artykułu dostępna – kliknij TUTAJ.
CZĘŚĆ 3 ARTYKUŁU – kliknij TUTAJ.
Zatrudnienie na podstawie zezwolenia na pracę
Niniejszy wpis, to pierwszy z kilku poświęconych obowiązkom pracodawcy. Obowiązki te ciążą na pracodawcy zatrudniającym cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę.
Co oświadcza pracodawca?
Zatrudniając cudzoziemców, pracodawcy składają przed urzędami wiele oświadczeń i zapewnień. Większości tych oświadczeń nikt nie czyta. Tym samym niejednokrotnie pracodawcy podpisują takie oświadczenia, nie do końca zdając sobie sprawę, co dokładnie podpisują, do czego się zobowiązują i co oświadczają.
Jednym z takich oświadczeń jest zapewnienie, że pracodawca zapoznał się z przepisami regulującymi zasady zatrudniania cudzoziemców. Ale czy faktycznie tak jest? Czy rzeczywiście każdy pracodawca składający wniosek o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca, zapoznał się z wszystkimi przepisami. Czy je zapamiętał i czy je zrozumiał.
Inne artykuły w kategorii CUDZOZIEMCY na naszym BLOGU – kliknij TUTAJ.
Oferta pomocy prawnej CUDZOZIEMCOM – ZAPRASZAM.
Jeżeli potrzebujesz pomocy, zapraszamy do kontaktu – adwokat Katowice – biuro@adwokatagk.pl tel. 322541818
Podstawowe obowiązki pracodawcy
- Faktyczne warunki zatrudnienia, wskazane w umowie o pracę, muszą być zgodne z warunkami pracy określonymi w uzyskanym zezwoleniu na pracę.
- Pracodawca ma obowiązek aktualizować wysokość wynagrodzenia za pracę, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W praktyce jeżeli cudzoziemiec za pracę otrzymuje wynagrodzenie minimalne, to należy to wynagrodzenie aktualizować, jak każdemu innemu pracownikowi.
- Umowę o pracę z cudzoziemcem należy zawrzeć na piśmie. Przed podpisaniem umowy cudzoziemiec musi otrzymać tłumaczenie umowy na język dla niego zrozumiały.
- Wojewoda wydając zezwolenie na pracę przekazuje pracodawcy dwa oryginalne egzemplarze. Jeden egzemplarz pracodawca musi przekazać pracownikowi.
- Kolejnym obowiązkiem pracodawcy jest informowanie cudzoziemca o działaniach podejmowanych w związku z postępowaniem o udzielenie (przedłużenie) zezwolenia na pracę, treści decyzji, czy uchyleniu zezwolenia na pracę.
- Pracodawca winien dochować należytej staranności w postępowaniach o zezwolenie, przedłużenie i uchylenie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca.
- Pracodawca powinien udostępniać dokumenty potwierdzające wypełnienie powyższych obowiązków określonym organom. Najczęściej organy, którym należy udostępniać dokumenty to: terenowa jednostka ZUS, organy PIP, organy Krajowej Administracji Skarbowej, Straż Graniczna, Policja, konsul lub wojewoda inny niż wydał decyzję o zezwoleniu na pracę. Udostępnienie następuje na wniosek wskazanych organów.
Dalsze obowiązki pracodawcy
W kolejnym wpisie omówimy dalsze obowiązki pracodawcy wobec cudzoziemców. Jednakże oprócz obowiązków wynikających z przepisów szczególnych, o których mowa była m.in. w niniejszym wpisie, pracodawca nie może też zapominać o podstawowych obowiązkach wynikających z przepisów prawa regulujących zatrudnianie pracowników.
Wpis uwzględnia stan prawny na 18.10.2019 r.