PolishEnglishGermanFrench
Jak legalnie pracować w Polsce

Spis treści

Jak legalnie pracować w Polsce

Wybierasz się do Polski lub już tutaj jesteś i chcesz pracować. Niniejszy wpis jest krótkim poradnikiem dla cudzoziemców, którzy chcą pracować w Polsce zgodnie z prawem. Zatem jak legalnie pracować w Polsce?

Inne artykuły w kategorii CUDZOZIEMCY na naszym BLOGU – kliknij TUTAJ.

Oferta pomocy prawnej CUDZOZIEMCOM – ZAPRASZAM.

Jeżeli potrzebujesz pomocy, zapraszamy do kontaktu – adwokat Katowice – biuro@adwokatagk.pl tel. 322541818

Dla niektórych cudzoziemców przewidziane są pewne ułatwienia. Na przykład jest grupa cudzoziemców, która może pracować w ogóle nie posiadając zezwolenia na pracę. Inni mogą podejmować pracę bez odrębnego zezwolenia na pracę, bo przebywają w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę (zatem zezwolenie na pracę ukryte jest w innej decyzji).

Pamiętaj jednak, że co do zasady, byś mógł zacząć legalną pracę, to po pierwsze Twój pobyt w Polsce musi być legalny.

Legalnie pracować, legalnie przebywać

Po drugie Twój tytuł pobytowy musi umożliwiać Ci podjęcie pracy. Np. przyjechałeś w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wizy w celu wykonywania pracy. Masz już zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, ale chcesz pracować w innym miejscu lub podjąć drugą pracę.

Jeżeli jesteś legalnie i żaden przepis nie zakazuje Ci pracy, to Twój pracodawca musi mieć dla Ciebie odpowiednie zezwolenie na pracę. Przeczytanie przepisów niewiele Ci da, bo są skomplikowane, ale znajdziesz je tutaj i tutaj.

Jak dowiedzieć się czy pracodawca ma zezwolenie na pracę?

Zezwolenie na pracę to decyzja (czyli dokument urzędowy) wydawany przez Wojewodę. Zezwolenie na pracę wydawane jest dla konkretnego pracodawcy i w odniesieniu do konkretnego cudzoziemca i konkretnej pracy, którą ma wykonywać. W zależności od województwa, na zezwolenie czeka się nawet kilka miesięcy. Jeżeli jesteś cudzoziemcem niezwolnionym z posiadania zezwolenia na pracę, to Twój pracodawca musi uzyskać je dla Ciebie zanim zaczniesz pracę.

Zawarcie umowy

Pracodawca w momencie zatrudniania cudzoziemca ma obowiązek przekazać mu jeden egzemplarz zezwolenia na pracę. Umowę o pracę obowiązkowo zawierasz na piśmie, najpóźniej w pierwszym dniu zatrudnienia. Jeżeli nie znasz języka polskiego biegle, jeszcze przed podpisaniem umowy, pracodawca ma obowiązek wydania ci umowy o pracę w języku dla Ciebie zrozumiałym. Wtedy masz okazję porównać warunki pracy określone w umowie z tymi wskazanymi w zezwoleniu na pracę. Oba dokumenty powinny być ze sobą zgodne.

Jeśli nie jesteś pewien co do zgodności najlepiej zasięgnąć rady u doświadczonego prawnika lub w urzędzie.

Praca bez zezwolenia

Podjęcie i wykonywanie pracy bez zezwolenia na pracę lub gdy Twój pobyt w Polsce nie ma podstawy prawnej jest nielegalnym wykonywaniem pracy. Nielegalne wykonywanie pracy jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny do 5.000 zł. Ponadto jest podstawą do wydania decyzji deportacyjnej. Innymi słowy Straż Graniczna nakaże Ci wyjazd z Polski i strefy Schengen. Dodatkowo dostaniesz zakaz wjazdu do całej strefy Schengen na co najmniej 1 rok.

 

Stan prawny: 03.2020

Zobacz również ostatnie artykuły

Fundacja rodzinna
Działalność gospodarcza

Fundacja rodzinna

W maju 2023 r. weszły w życie przepisy, umożliwiające tworzenie fundacji rodzinnych. Zagadnienie to w dalszym ciągu budzi jednak liczne wątpliwości. Czym jest fundacja rodzinna,

Czytaj dalej