PolishEnglishGermanFrench
działalność nierejestrowa
Działalność nierejestrowana (nierejestrowa)

Spis treści

Czym jest działalność nierejestrowana?

[lwptoc]

Od 30 kwietnia 2018 r., mocą ustawy Prawo przedsiębiorców, zostało wprowadzone do naszego prządku prawnego nowe rozwiązanie. Mianowicie można prowadzić drobną działalność gospodarczą, na bardzo niewielką skalę, bez rejestrowania się jako przedsiębiorca. O innych formach prowadzenia działalności gospodarczej, możecie dowiedzieć się, czytając tą zakładkę: “Spółka i inne formy prowadzenia działalności“. Tą nową formę działalności, nazywamy potocznie działalnością nierejestrowaną, nierejestrową czy też nieewidencjonowaną. Wynika to z faktu, że nie trzeba jej rejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W przeciwieństwie do indywidualnej działalności gospodarczej.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Osoba, chcąca prowadzić taką działalność, nazwijmy ją tutaj – nierejestrowaną – musi spełnić określone ustawowo warunki. Nie może mieć w ciągu ostatnich 60 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie działalności nierejestrowanej, żadnego epizodu związanego z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. A dodatkowo jej przychód z działalności nierejestrowanej w każdym miesiącu jej prowadzenia, nie może przekroczyć połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę (określanego zgodnie z aktualnymi przepisami). Na dzień pisania tego artykułu, minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2600,00 zł brutto. Czyli kwota z działalności nierejestrowanej nie może przekroczyć 1300,00 zł brutto.

Co ważne, znaczenie kwotowe ma przychód, a nie dochód. Jaka jest różnica między przychodem a dochodem?  Otóż przychód jest to kwota należna (nie tylko otrzymana) z tej działalności. Tymczasem dochód, to kwota należna, ale pomniejszenia o koszty uzyskania tego przychodu (czyli koszty prowadzenia działalności).

Jakie korzyści daje działalność nierejestrowana?

Największą korzyścią dla takiego przedsiębiorcy jest brak konieczności zgłaszania się do ubezpieczeń społecznych. A tym samym brak konieczności płacenia składek, które najczęściej dla początkującego przedsiębiorcy czy dla działalności na mikro-skalę, są zbyt dużym obciążeniem. To jednak wiąże się z faktem, że prowadząc taką działalność nierejestrowaną, nie mamy ubezpieczenia społecznego. Jeśli więc nie podlegamy ubezpieczeniu z innego tytułu, to po prostu jesteśmy nieubezpieczeni.

Dla kogo działalność nierejestrowana?

Ten rodzaj działalności najbardziej przyda się początkującym przedsiębiorcom, którzy chcieliby “zobaczyć”, jak to jest prowadzić działalność gospodarczą, a nie wiedzą czy im się to uda/opłaci. Dodatkowo jest to forma dobra do wszelkiego typu usług na mikro-skalę lub usług wykonywanych nieregularnie/dorywczo. Jak np. drobne usługi krawieckie, korepetycje, drobne tłumaczenia itp. Nie ma tu ograniczeń przedmiotowych, oprócz wynikających z innych przepisów, działalności regulowanych czy koncesjonowanych.

 

Stan prawny: 08.2020

 

Zobacz również ostatnie artykuły

Prawo karne

Nielegalne uzyskanie informacji

[lwptoc] Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej gwarantuje każdemu wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. Prawa te można ograniczyć jedynie w przypadkach wymienionych w aktach prawnych rzędu ustawy

Czytaj dalej
Prawo rodzinne

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Zmiana nazwiska po rozwodzie. Kiedy jest dopuszczalna, co trzeba zrobić, jak przebiega procedura i kogo dotyczy. O tym w dzisiejszym wpisie. Inne wpisy z zakresu

Czytaj dalej