Koronawirus – zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej a pracownicy
[lwptoc depth=”2″]
Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Zastanawiasz się czy w związku z sytuacją ekonomiczną związaną z wirusem SARS-CoV-2 nie zawiesić tej działalności? Co w ogóle możesz to zrobić? Co się wtedy stanie z Twoimi pracownikami? W dzisiejszym wpisie Koronawirus – zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej a pracownicy znajdziesz odpowiedzi na to i wiele innych pytań w tym zakresie. Zapraszam do lektury.
Jakie są skutki zawieszenia jednoosobowej działalności gospodarczej?
Przede wszystkim, w okresie zawieszenia jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej. Nie może też w tym okresie osiągać bieżących przychodów z tej działalności. Może jednak osiągać przychody z tej działalności prowadzonej przed zawieszeniem. W okresie tym może on jednak wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów. Może on również przyjmować należności i jest obowiązany regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia. Może zbywać własne środki trwałe i wyposażenie. Ma prawo (albo obowiązek) uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych. O ile są one związane z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia. Musi on wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa. Może też zostać poddany kontroli na ogólnych zasadach.
Do korzyści z zawieszenia jednoosobowej działalności gospodarczej można przede wszystkim zaliczyć zwolnienie ze składek ZUS czy podatków dochodowych
Czy zatrudniając pracowników można zawiesić działalność gospodarczą?
Zasada
Wyjątki
Co w tej sytuacji z ochroną przed wypowiadaniem umów o pracę w przypadku zawieszenia jednoosobowej działalności gospodarczej?
Zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie wpływa na kodeksową ochronę przed wypowiadaniem umów o pracę. Szerzej o temacie tej ochrony można przeczytać klikając TUTAJ.
Kiedy nie można wypowiedzieć umowy o pracę?
Pamiętać więc należy, że nawet przy planach zawieszenia jednoosobowej działalności gospodarczej, w niektórych przypadkach w dalszym ciągu nie będzie można pracownikowi wypowiedzieć umowy o pracę. Ochrona ta dotyczy pracowników w okresie przedemerytalnym, jeśli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury. Wspomniany okres przedemerytalny to 4 lata do wieku emerytalnego. Nie można też wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi przebywającemu na urlopie lub nieobecnego z innego usprawiedliwionego powodu. Chyba, że minął już okres, który pozwala rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.
Ochrona ta dotyczy również okresu ciąży lub urlopu macierzyńskiego od dnia złożenia wniosku o urlop do końca tego urlopu. Wyjątkiem są tu dwie sytuacje. Po pierwsze, zatrudnienia na okresie próbnym nie dłuższym niż miesiąc. Po drugie, sytuacja rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Nadto, dotyczy ona również pracownika, który ma prawo do urlopu wychowawczego. W okresie od dnia złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do standardowego czasu pracy.
Prawo pracy – adwokat Katowice tel. 322541818, biuro@adwokatagk.pl
Zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej a spółka cywilna
Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej oraz poza tą spółką może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą jako wspólnik w więcej niż jednej spółce cywilnej może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej lub kilku takich spółkach. W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w spółce cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.
Na jaki czas można zawiesić jednoosobową działalność gospodarczą?
Stan prawny na 30.03.2020 r.