Zezwolenie na pobyt i pracę, a wykonywanie innej pracy
Przepisy regulujące możliwość podjęcia pracy przez cudzoziemca w Polsce są skomplikowane. Wynika to między innymi z ilości wyjątków od wyjątków. Każdorazowo należy dobrze przeanalizować konkretną sytuację cudzoziemca. Dopiero po takiej analizie można stwierdzić, czy cudzoziemiec może starać się o podjęcie pracy w Polsce i czy potrzebuje zezwolenie na pracę.
W tym wpisie poruszone zostaną tylko dwie kwestie:
- czy cudzoziemiec posiadający zezwolenie na pobyt i pracę w firmie X, może podjąć również inną pracę (na innym stanowisku lub w innej firmie). Jeśli może podjąć inną pracę, to na jakiej podstawie?
- czy cudzoziemiec posiadający zezwolenie na pobyt ze względu na prowadzoną działalność gospodarczą może podjąć pracę. Jeżeli tak, to na jakiej podstawie?
Inne artykuły w kategorii CUDZOZIEMCY na naszym BLOGU – kliknij TUTAJ.
Oferta pomocy prawnej CUDZOZIEMCOM – ZAPRASZAM.
Dodatkowa praca
W każdym z powyższych wypadków, cudzoziemiec może podjąć dodatkową pracę. Może to być praca u innego pracodawcy lub na innym stanowisku. Podstawą wykonywania pracy może być umowa o pracę lub zlecenie. Co do zasady będzie potrzebne odrębne zezwolenie na pracę, by tę dodatkową pracę wykonywać.
Praca na oświadczeniu
W wypadku niektórych cudzoziemców, w czasie ich pobytu w Polsce na podstawie zezwoleń na pobyt, o których mowa powyżej, mają oni też dodatkową opcję. Chodzi o obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Ukrainy. Ci cudzoziemcy mogą świadczyć pracę na rzecz polskiego pracodawcy na podstawie zarejestrowanego oświadczenia o powierzeniu pracy. Pracodawca, przed powierzeniem pracy, oświadczenie musi zarejestrować w Powiatowym Urzędzie Pracy. Na tej podstawie można pracować przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Praca, którą cudzoziemiec będzie wykonywać na tej podstawie, nie może być pracą sezonową w rozumieniu przepisów.
Stan prawny na dzień: 03.10.2019 r.