PolishEnglishGermanFrench
Wstępny (zstępny) a podatek od spadku

Spis treści

Czy można w prosty sposób odpowiedzieć na pytanie kim jest wstępny i zstępny? Niestety nie, bo to zależy od kontekstu. W związku z ostatnią nowelizacją ustawy o podatku od spadków i darowizn warto sobie zadać pytanie kim jest wstępny (zstępny) w rozumieniu tej ustawy. Czyli wstępny (zstępny) a podatek od spadku.

Inne wpisy na temat prawa spadkowego znajdą Państwo tutaj.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą z zakresu PRAWA SPADKOWEGO.

[lwptoc]

Definicja w prawie cywilnym

Co do zasady w prawie cywilnym wstępni to rodzice, dziadkowie, pradziadkowie i pokolenia “w górę”, a zstępni to dzieci, wnuki, prawnuki i dalej “w dół”. Trzeba pamiętać, że definicje z jednej gałęzi prawa, a nawet z jednej ustawy, nie zawsze obowiązują w innej gałęzi. Tak często jest w prawie podatkowym. To znaczy, że pojęcia znane i zdefiniowane w prawie cywilnym mogą mieć inne znaczenie w prawie podatkowym.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn

Ta ustawa zawsze posiadała swoją definicję wstępnego i zstępnego. Do tej pory, podobnie jak w prawie cywilnym, wstępnymi byli nie tylko rodzice, ale również przysposabiający. Z kolei zstępnymi poza dziećmi biologicznymi, byli również przysposobieni i ich zstępni. Ma to duże znaczenie dla możliwości “załapania się” na ulgi i zwolnienia od podatku. 

Nowość

Od 27.10.2020 r. definicja wstępnego i zstępnego została rozszerzona. Za zstępnych w rozumieniu ustawy uważa się obecnie również osoby, które przebywają lub przebywały w:

  • rodzinie zastępczej,
  • rodzinnym domu dziecka,
  • placówce opiekuńczo-wychowawczej lub
  • regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2020 r. poz. 821).

Z kolei za wstępnych uważa się także odpowiednio osoby:

  • tworzące rodzinę zastępczą,
  • prowadzące rodzinny dom dziecka lub
  • pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej.

To rozszerzenie katalogu wstępnych i zstępnych ma znaczenie właśnie dla stosowania ulg i zwolnień. Zatem warto o nim pamiętać. Nowy przepis ma zastosowanie tylko do spadków (i darowizn) nabytych od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 27.10.2020 r. Zachęcam do przeczytania wpisu na temat zwolnienia od podatku od spadków i darowizn (tutaj).

Jeżeli potrzebujesz:

  • porady prawnej z zakresu prawa spadkowego, w tym kwestii podatkowych
  • pomocy w prowadzeniu sprawy spadkowej, sprawy podatkowej,

zapraszamy do kontaktu – adwokat Katowice – biuro@adwokatagk.pl tel. 322541818

Podstawa prawna: Kodeks cywilny, Ustawa o podatku od spadków i darowizn

Stan prawny: 11.2020 r.

Zobacz również ostatnie artykuły

Fundacja rodzinna
Działalność gospodarcza

Fundacja rodzinna

W maju 2023 r. weszły w życie przepisy, umożliwiające tworzenie fundacji rodzinnych. Zagadnienie to w dalszym ciągu budzi jednak liczne wątpliwości. Czym jest fundacja rodzinna,

Czytaj dalej