PolishEnglishGermanFrench
likwidacja pracodawcy
Likwidacja pracodawcy a ochrona przed zwolnieniem

Spis treści

Likwidacja pracodawcy a ochrona przed zwolnieniem

[lwptoc]

Kontynuując wątek fikcyjnych przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę, zaczęty tym wpisem [fikcyjne przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę], przyjrzymy się dziś likwidacji pracodawcy.

Jak wiadomo – likwidacja pracodawcy jest jednym z wyjątków, który uchyla ochronę przed wypowiedzeniem (ochrona przed zwolnieniem), przysługującą pracownicom w ciąży czy pracownikom w okresie przedemerytalnym. Czy na pewno? Zacznijmy od początku.

Ochrona przed wypowiedzeniem (ochrona przed zwolnieniem)

Ochrona przed wypowiedzeniem dotyczy wyłącznie stosunku pracy. Stosunek pracy oznacza zatrudnienie na podstawie kodeksu pracy – czyli nie na umowę zlecenia, dzieło itp. Dotyczy to wyłącznie umowy o pracę.

Ochrona taka przysługuje określonym kategoriom pracowników. Najbardziej znane kategorie chronione to: pracownik w okresie przedemerytalnym oraz pracownica w ciąży czy na urlopie macierzyńskim.

Polega ona na tym, że pracowników należących do tych kategorii, nie wolno zwolnić w drodze wypowiedzenia tak długo, jak długo należą do chronionej kategorii.

Nie wiesz jak prawidłowo zwolnić pracownika – zadzwoń, Adwokat AGK tel. 32 254 18 18 lub zapoznaj się z naszą ofertą dla przedsiębiorców.

Kiedy ochrona przed zwolnieniem nie działa (wyjątki – m.in. likwidacja pracodawcy)

Kodeks pracy przewiduje jednak wyjątki od takiej sytuacji (zakazu wypowiedzenia). Mianowicie ochrona przed wypowiedzeniem nie działa w sytuacji likwidacji lub upadłości pracodawcy.

To oznacza, że jeśli ogłoszono upadłość pracodawcy lub została ogłoszona jego likwidacja (w przypadku spółki prawa handlowego), wówczas pracodawca może wręczyć pracownikowi z chronionej kategorii, wypowiedzenie na zasadach ogólnych.

Kiedy nie stosujemy wyjątków.

Czy zawsze tak musi być? Okazuje się, że nie. Jeśli bowiem upadłość lub likwidacja jest pozorna, wówczas uchylenie ochrony nie działa. Co to oznacza? Otóż, jeśli pracodawca faktycznie podjął kroki w kierunku likwidacji, ale część jego majątku i pracowników, przejdzie do innego podmiotu, wówczas stosuje się przepisy o przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę. Mimo iż formalnie do takiego przejścia nie doszło, pracownicy nie zostali przejęci przez nowy podmiot, tylko umowy z nimi zostały rozwiązane w jednym, a nawiązane w drugim podmiocie – sąd i tak potratuje to jako „przejście zakładu pracy”.

A tym samym – wypowiedzenie umów pracownikom chronionym, zostanie uznane za niezgodne z prawem.

Co z tym zrobić.

Jak to zwykle bywa w prawie pracy, jedyną formą obrony pracownika jest skorzystanie z drogi sądowej. Pracownik ma 21 dni od otrzymania wypowiedzenia, na złożenie odwołania do sądu pracy.

Nie wiesz jak prawidłowo odwołać się od wypowiedzenia – zadzwoń, Adwokat AGK tel. 32 254 18 18 lub zapoznaj się z naszą ofertą dla osób prywatnych.

 

Stan prawny: 10.2022

Zobacz również ostatnie artykuły

Fundacja rodzinna
Działalność gospodarcza

Fundacja rodzinna

W maju 2023 r. weszły w życie przepisy, umożliwiające tworzenie fundacji rodzinnych. Zagadnienie to w dalszym ciągu budzi jednak liczne wątpliwości. Czym jest fundacja rodzinna,

Czytaj dalej