Konsument a limity płatności gotówką- zagadnienie to staje się przedmiotem licznych debat politycznych i społecznych. Zainteresowanie przekłada się z kolei na częste projekty nowelizacji. Chociaż zazwyczaj ostatecznie nie wchodzą one w życie, to powodują zamęt informacyjny. W poniższym artykule postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości, dotyczące obecnego stanu prawnego.
Przedsiębiorca a konsument- limity płatności gotówką
W relacji konsument- przedsiębiorca to ten pierwszy, co do zasady, decyduje o tym, w jaki sposób zapłaci za towar czy usługę. Warty podkreślenia jest fakt, że od 2022r. na przedsiębiorcy ciąży obowiązek zapewnienia konsumentowi możliwości zapłaty przez niego w formie bezgotówkowej. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy umowa między powyższymi stronami jednoznacznie określa obowiązek uiszczenia należności w określonej formie, np. bezgotówkowej. W takiej sytuacji postanowienie to będzie wiążące dla konsumenta.
Ponadto uzależnienie zawarcia umowy z konsumentem od dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej dopuszczalne jest:
- w przypadku działalności prowadzonej przez Internet;
- w miejscu prowadzenia działalności bez obecności personelu;
- w trakcie imprezy masowej jeżeli zamieszczono stosowną informację w regulaminie tej imprezy;
- do jednorazowej transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, której wartość jest równa przeciętnemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, albo większa od niego.
Osoby niebędące przedsiębiorcami
Natomiast art. 19 Prawa przedsiębiorców wyklucza możliwość rozliczeń gotówkowych jedynie w przypadku, gdy obie strony transakcji są przedsiębiorcami, a jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł brutto lub równowartość tej kwoty. Warty podkreślenia jest fakt, że nie weszła w życie w tym zakresie nowelizacja, zakładająca od 1 stycznia 2024r. ograniczenie tej kwoty do 8 tysięcy brutto.
Ograniczenia te dotyczą również przedsiębiorców, którzy nie dopełnili obowiązku wpisu do CEIDG lub KRS.
W związku z powyższym stwierdzić należy, że między osobami, które nie są przedsiębiorcami, co to zasady, nie obowiązują limity płatności gotówką. Pojedyncze wyjątki w tym zakresie zostały natomiast w przejrzysty sposób wymienione na stronie rządowej. Tak szczegółowa analiza wyjątków od reguły nie stanowi przedmiotu tego wpisu, dlatego zachęcamy do zapoznania się z treścią wspomnianej strony.
Konsument a limity płatności gotówką przy zakupie samochodu
Wielu prawników podnosi, że Unia Europejska planuje w tym zakresie zmiany. Obecnie osoba nieprowadząca działalności gospodarczej może kupić auto za gotówkę bez żadnych ograniczeń kwotowych. Wspomniane zmiany nastąpią najprawdopodobniej w 2027r. Zakładać one mają limit 10 000 euro w płatnościach gotówkowych w przypadku transakcji mających za przedmiot sprzedaż samochodu. Ograniczeniem tym zostaną jednak objęci najprawdopodobniej tylko przedsiębiorcy.
Zakup nieruchomości za gotówkę
Wątpliwości często budzi także możliwość zakupu nieruchomości, dokonywana przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej, za gotówkę. Również i w tym wypadku ustawodawca nie przewiduje żadnych ograniczeń dla tej grupy. Zakup mieszkania przez nie-przedsięborców może zostać zatem odbyć się za pomocą takiego środka płatności.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dla osób prywatnych i dla przedsiębiorców.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców;
- Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Stan prawny: 10.2024 r.