Czym jest działalność nierejestrowana?
[lwptoc]
Od 30 kwietnia 2018 r., mocą ustawy Prawo przedsiębiorców, zostało wprowadzone do naszego prządku prawnego nowe rozwiązanie. Mianowicie można prowadzić drobną działalność gospodarczą, na bardzo niewielką skalę, bez rejestrowania się jako przedsiębiorca. O innych formach prowadzenia działalności gospodarczej, możecie dowiedzieć się, czytając tą zakładkę: “Spółka i inne formy prowadzenia działalności“. Tą nową formę działalności, nazywamy potocznie działalnością nierejestrowaną, nierejestrową czy też nieewidencjonowaną. Wynika to z faktu, że nie trzeba jej rejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W przeciwieństwie do indywidualnej działalności gospodarczej.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Osoba, chcąca prowadzić taką działalność, nazwijmy ją tutaj – nierejestrowaną – musi spełnić określone ustawowo warunki. Nie może mieć w ciągu ostatnich 60 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie działalności nierejestrowanej, żadnego epizodu związanego z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. A dodatkowo jej przychód z działalności nierejestrowanej w każdym miesiącu jej prowadzenia, nie może przekroczyć połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę (określanego zgodnie z aktualnymi przepisami). Na dzień pisania tego artykułu, minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2600,00 zł brutto. Czyli kwota z działalności nierejestrowanej nie może przekroczyć 1300,00 zł brutto.
Co ważne, znaczenie kwotowe ma przychód, a nie dochód. Jaka jest różnica między przychodem a dochodem? Otóż przychód jest to kwota należna (nie tylko otrzymana) z tej działalności. Tymczasem dochód, to kwota należna, ale pomniejszenia o koszty uzyskania tego przychodu (czyli koszty prowadzenia działalności).
Jakie korzyści daje działalność nierejestrowana?
Największą korzyścią dla takiego przedsiębiorcy jest brak konieczności zgłaszania się do ubezpieczeń społecznych. A tym samym brak konieczności płacenia składek, które najczęściej dla początkującego przedsiębiorcy czy dla działalności na mikro-skalę, są zbyt dużym obciążeniem. To jednak wiąże się z faktem, że prowadząc taką działalność nierejestrowaną, nie mamy ubezpieczenia społecznego. Jeśli więc nie podlegamy ubezpieczeniu z innego tytułu, to po prostu jesteśmy nieubezpieczeni.
Dla kogo działalność nierejestrowana?
Ten rodzaj działalności najbardziej przyda się początkującym przedsiębiorcom, którzy chcieliby “zobaczyć”, jak to jest prowadzić działalność gospodarczą, a nie wiedzą czy im się to uda/opłaci. Dodatkowo jest to forma dobra do wszelkiego typu usług na mikro-skalę lub usług wykonywanych nieregularnie/dorywczo. Jak np. drobne usługi krawieckie, korepetycje, drobne tłumaczenia itp. Nie ma tu ograniczeń przedmiotowych, oprócz wynikających z innych przepisów, działalności regulowanych czy koncesjonowanych.
Stan prawny: 08.2020