Dofinansowanie z FGŚP – pytania i odpowiedzi
[lwptoc depth=”2″]
W ostatnim artykule, z którym możesz się zapoznać klikając TUTAJ opisałam wprowadzone przez specustawę koronawirusową rozwiązanie umożliwiające otrzymanie przez przedsiębiorcę dofinansowania z FGŚP na podstawie art. 15g tej ustawy. Jak się można było spodziewać, już na etapie przygotowywania przez przedsiębiorcę niezbędnych dokumentów celem uzyskania tego dofinansowania, pojawił się cały szereg praktycznych pytań. W niniejszym wpisie postaram się więc przybliżyć Wam kwestię: dofinansowanie z FGŚP w praktyce w pytaniach i odpowiedziach.
Czy przedsiębiorca, który zamierza skorzystać z dofinansowania z FGŚP może również wnioskować o zwolnienie w opłacaniu składek na ZUS?
Pytanie to budziło zdecydowanie najwięcej wątpliwości u przedsiębiorców. Okazuje się bowiem, że specustawa koronawirusowa niestety nie daje jasnej odpowiedzi na to pytanie. Na szczęście kwestia ta została jednak rozwiązana w drodze odgórnych wytycznych dysponenta funduszu. Te dwie formy wsparcia przedsiębiorców można łączyć. Jest jednak jedno ale – przedsiębiorca nie otrzyma z FGŚP dofinansowania do składek na ubezpieczenia społeczne. Dodatkowo, dofinansowanie zFGŚP zostanie pomniejszone o składki należne od pracownika, co do których nie będzie w tej sytuacji obowiązku ich odprowadzenia do ZUS. Zastrzeżenia są logiczne.
Czy ocena spełniania przesłanki spadku obrotów dokonywana jest jednorazowo czy za każdy miesiąc osobno?
Ocena ta jest dokonywana jednorazowo według stanu na dzień złożenia wniosku. Wysokość obrotów w miesiącach kolejnych nie ma znaczenia dla kwestii trwałości dofinansowania (w przypadku wnioskowania o dofinansowanie od razu na dwa lub trzy miesiące.
Adwokat Katowice – obsługa firm i osób prywatnych – 322541818, biuro@adwokatagk.pl
Jaką maksymalną kwotę dofinansowania może otrzymać przedsiębiorca?
Czy dofinansowanie z FGŚP stanowi dodatkową pomoc Państwa czy udział w wynagrodzeniu pracownika?
Minimalne wynagrodzenie pracownika przy przestoju ekonomicznym lub obniżonym wymiarze czasu pracy – przykłady
Przestój ekonomiczny – przykład 1
Przestój ekonomiczny – przykład 2
Obniżenie wymiaru czasu pracy – przykład 1
Dofinansowanie – przykład 1:
Pracownikowi po obniżeniu wymiaru czasu pracy przysługuje wynagrodzenie 3.000 zł brutto. Przedsiębiorca otrzyma wówczas dofinansowanie na tego pracownika w wysokości 1.500 zł (plus stosowne składki).
Dofinansowanie – przykład 2:
Czy można otrzymać dofinansowanie na pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy?
Jak najbardziej. Specustawa koronawirusowa nie wprowadza minimalnego wymaganego wymiaru czasu pracy. Istotne jest jednak to, żeby wynagrodzenie pracownika nie było niższe niż wynagrodzenie minimalne określone stosownymi przepisami.
Czy dopuszczalna jest sytuacja, w której jedna grupa pracowników objęta będzie w danym miesiącu przestojem ekonomicznym a druga obniżonym wymiarem czasu pracy, a w kolejnym miesiącu na odwrót?
Takie rozwiązanie jest dopuszczalne. W tym przypadku jednak przedsiębiorca będzie musiał złożyć odrębny wniosek o dofinansowanie z FGŚP w każdym miesiącu.
Czy można otrzymać dofinansowanie na pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim?
Zasada jest taka, że przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie na pracowników, którym sam wypłaca świadczenia. Jeżeli w danym okresie obowiązek ten obciąża ZUS, to przedsiębiorca nie uzyska na takiego pracownika dofinansowania. Jeśli więc w części okresu dofinansowania pracownik będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim, to przedsiębiorca będzie musiał zwrócić WUP niewykorzystaną kwotę. Stosowne korekty i zwrot niewykorzystanych kwot jest możliwy po okresie rozliczeniowym. Konkretnie do 30 dni po otrzymaniu ostatniej transzy świadczenia.
Czy w przypadku wprowadzenia przestoju ekonomicznego przedsiębiorca może udzielić wnioskującemu pracownikowi urlopu wypoczynkowego nie tracąc przy tym dofinansowania?
Tak, pracodawca ma taką możliwość. Specustawa koronawirusowa stanowi jedynie, że dofinansowanie z FGŚP nie przysługuje w trzech przypadkach. Pierwszy z nich to sytuacja, w której pracownik pobiera wynagrodzenie za czas choroby określone w art. 92 Kodeksu pracy w okresie jego pobierania. Druga, to gdy pobiera on wynagrodzenie za czas choroby określone w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. A trzecia, to gdy pobiera on zasiłek z ubezpieczenia chorobowego określony w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jak widać, nie ma tu więc mowy o wynagrodzeniu urlopowym.
Co w przypadku, gdy w okresie przestoju ekonomicznego pojawi się nagła konieczność wykonania pracy? Czy przedsiębiorca traci wówczas dofinansowanie?
Gdy jakiś pracownik będzie musiał przyjść do pracy w okresie przestoju ekonomicznego, to za ten okres przedsiębiorcy nie będzie należne dofinansowanie. W tej sytuacji pracownik otrzymuje normalne wynagrodzenie. Przedsiębiorca powinien dokonać stosownej korekty i dokonać odpowiedniego zwrotu niewypłaconych świadczeń.
Czy można wprowadzić przestój ekonomiczny lub obniżony wymiar czasu pracy niezależnie od otrzymania dofinansowania z FGŚP?
Z czego wynikają wątpliwości?
Podsumowanie
Jak w praktyce określić w porozumieniu okres trwania przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy?
Jak określić datę początkową obowiązywania przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy?
Strony mogą tę datę określić w porozumieniu w sposób dowolny. Z tym, że jeśli przedsiębiorca będzie chciał złożyć wniosek o dofinansowanie z FGŚP, to musiałaby to być data złożenia tego wniosku lub data wcześniejsza.
Na jaki okres można wprowadzić przestój ekonomiczny lub obniżony wymiar czasu pracy?
Przestój ekonomiczny lub obniżony wymiar czasu pracy można wprowadzić na czas dowolny. Pamiętać przy tym jednak należy o maksymalnym okresie obowiązywania przepisów wprowadzających dofinansowanie z FGŚP. Przepisy te obowiązują jedynie do 27 września 2020 roku. Co równie istotne, dofinansowanie z FGŚP jest wypłacana na transzach miesięcznych na łączny okres 3 miesięcy. Stąd też logiczne byłoby, żeby gdyby przedsiębiorca składał wniosek o dofinansowanie z FGŚP, okres ten obejmował jeden, dwa lub trzy miesiące od dnia złożenia tego wniosku.
Czy okres przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy można przedłużać?
W drodze porozumienia strony mogą przedłużać okres przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy. Przy czym – na chwilę obecną – maksymalny okres, na jaki przedsiębiorca otrzyma dofinansowanie to 3 miesiące. Najbardziej rozsądnym – bezpiecznym – rozwiązaniem byłoby więc od razu ustanowienie tego okresu na 3 miesiące od chwili złożenia wniosku o dofinansowanie z FGŚP. W przypadku gdyby w trakcie trwania dofinansowania z FGŚP sytuacja przedsiębiorcy by się zmieniła, to będzie on zobowiązany do złożenia korekty i zwrotu niewypłaconych świadczeń.
Przez jaki czas obowiązują przepisy wprowadzające dofinansowanie z FGŚP?
Przepisy dotyczące możliwości ubiegania się o dofinansowanie z FGŚP, tracą moc po upływie 180 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji specustawy koronawirusowej z 31 marca 2020 roku. Obowiązują one więc do 27 września 2020 roku.
Stan prawny na 09.04.2020 r.