PolishEnglishGermanFrench
Co to jest wydziedziczenie

Spis treści

Co to jest wydziedziczenie? Czy, żeby wydziedziczyć muszę podawać powód? Kogo mogę wydziedziczyć? Jak skutecznie wydziedziczyć? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie.

Inne wpisy na temat prawa spadkowego znajdą Państwo tutaj.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą z zakresu PRAWA SPADKOWEGO.

[lwptoc]

Co to jest wydziedziczenie

Zgodnie z dosłownym brzmieniem kodeksu cywilnego wydziedziczenie to pozbawienie praw do zachowku. W prawie przyjmuje się jednak, że skoro spadkodawca chciał pozbawić uprawnionego zachowku, to tym bardziej chciał pozbawić całego spadku. Przyjmuje się zatem, że wydziedziczyć to pozbawić nie tylko zachowku, ale i spadku w ogóle. Osobę wydziedziczoną traktuje się tak, jakby nie dożyła otwarcia spadku.

Kogo można wydziedziczyć

Trzeba pamiętać, że skoro wydziedziczenie, to pozbawienie zachowku, to znaczy, że nie każdego można wydziedziczyć, a tylko tego spadkobiercę, któremu prawo do zachowku przysługuje.

Prawo do zachowku zastrzeżone jest dla najbliższej rodziny: małżonka, dzieci, wnucząt (i dalszych zstępnych).

Rodzicom spadkodawcy należny jest zachowek, tylko jeżeli byliby powołani do spadku z ustawy. W praktyce chodzi o sytuację, w której zmarły był stanu wolnego i nie miał dzieci, jednak w testamencie spadek zapisał nie rodzicom (którzy dziedziczyli by w tej sytuacji z ustawy), a innej osobie.

Wymienione osoby będą mieć prawo do zachowku, jeżeli:

  1. zostaną pominięte w testamencie,
  2. spadkodawca całym majątek rozdysponował za życia w postaci darowizn,
  3. spadkodawca całym swoim majątkiem rozrządził w postaci zapisów.

W jaki sposób wydziedziczyć

Pozbawić uprawnionych zachowku można tylko w testamencie. Zarówno własnoręcznym, notarialnym, jak i każdym innym co do formy. Najważniejsze jednak, by podać jedną z przyczyn wydziedziczenia przewidzianą w kodeksie cywilnym. Bez tego wydziedziczenie będzie nieważne. Ponadto można i warto podać więcej szczegółów odnośnie wskazanej podstawy wydziedziczenia. Podać przykłady zachowania spadkobiercy, które skłoniły spadkodawcę do podjęcia tak kategorycznych kroków.

Jakie mogą być powody wydziedziczenia

Kodeks cywilny przewiduje ścisły katalog przyczyn wydziedziczenia. Są to:

  1. uporczywe postępowanie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego i to wbrew woli spadkodawcy (np. prowadzenie hulaszczego trybu życia, narkomania, porzucenie rodziny),
  2. dopuszczenie się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci,
  3. uporczywe nie dopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych (np. niealimentowanie go, odmawianie jakiejkolwiek pomocy, zerwanie kontaktów rodzinnych).

Kiedy wydziedziczenie nie będzie skuteczne

Spadkodawca nie może skutecznie wydziedziczyć osoby, której przebaczył. Przebaczyć może nawet spadkodawca, który w chwili przebaczenia nie ma zdolności do czynności prawnych, o ile jednak robi to z dostatecznym rozeznaniem. Innymi słowy, przebaczenie, będzie skutkowało anulowaniem wcześniejszego wydziedziczenia.

Podsumowanie

Żeby zatem skutecznie i z całą pewnością pozbawić spadkobiercę ustawowego jakichkolwiek praw do spadku, w tym i do zachowku, najlepiej poza testamentowym wydziedziczeniem dokonać jeszcze innych czynności. Klasycznym wyjściem będzie powołanie w testamencie innej osoby do dziedziczenia. Są jednak również i inne możliwości, których wykorzystanie zależy od indywidualnej sytuacji.

Jeżeli potrzebujesz:

  • porady prawnej z zakresu prawa spadkowego, w tym kwestii podatkowych
  • pomocy w prowadzeniu sprawy spadkowej, sprawy podatkowej,

zapraszamy do kontaktu – adwokat Katowice – biuro@adwokatagk.pl tel. 322541818

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

Stan prawny: 12.2020 r.

 

Zobacz również ostatnie artykuły

Fundacja rodzinna
Działalność gospodarcza

Fundacja rodzinna

W maju 2023 r. weszły w życie przepisy, umożliwiające tworzenie fundacji rodzinnych. Zagadnienie to w dalszym ciągu budzi jednak liczne wątpliwości. Czym jest fundacja rodzinna,

Czytaj dalej