PolishEnglishGermanFrench
Transmisja

Spis treści

Transmisja, czyli o spadkobiercy, który musi złożyć dwa oświadczenia co do spadku.

Inne wpisy na temat prawa spadkowego znajdą Państwo tutaj.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą z zakresu PRAWA SPADKOWEGO.

[lwptoc]

Wprowadzenie

Transmisja nieprawnikom zwykle kojarzy się z transmisją telewizyjną, ale na blogu o prawie o takiej transmisji, przynajmniej na razie, nie będziemy pisać 🙂

Przechodząc zatem do prawa. Pojęcie transmisja znane jest prawu spadkowemu i związane jest z przyjęciem/odrzuceniem spadku. Więcej o przyjęciu i odrzuceniu spadku mogą Państwo przeczytaj tutaj i na blogu w kategorii Spadek.

Termin do złożenia oświadczenia co do spadku

Każdy spadkobierca ma termin 6 miesięcy na złożenie oświadczenia co do spadku. Spadek można przyjąć wprost (spadkobierca odpowiada wtedy za długi zostawione przez spadkodawcę w pełnej wysokości), przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza (z ograniczeniem odpowiedzialności za długi), albo spadek można odrzucić.

Termin liczy się od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o swoim tytule powołania do dziedziczenia. Innymi słowy od dnia, w którym dowiedział się, że dziedziczy.

Wyjątek

Niewątpliwie wyjątkową sytuacją jest ta, w której spadkobierca umiera zanim zdążył złożyć oświadczenie o przyjęciu albo odrzuceniu spadku, po innej osobie, po której dziedziczy. Są to sytuacje nietypowe, ale oczywiście się zdarzają.

Przykład:

15 listopada 2020 r. zmarł Józef, 20 grudnia 2020 r. zmarła jego żona Maria. Zmarli nie zostali testamentów.

Zmarli zostawili dzieci Bogdana i Monikę. Ci dowiedzieli się, że ojciec Józef zostawił dług. Z kolei matka Maria posiadała majątek osobisty, który odziedziczyła po swoich rodzicach.

Po Józefie z ustawy dziedziczą żona Maria i dzieci. Okazało się że Maria nie odrzuciła spadku po mężu. Zatem jest ryzyko, że pomimo że sama już zmarła, to jej spadek składa się nie tylko z aktywów (odziedziczonych po jej rodzicach), ale również z długów, które zostawił jej mąż Józef.

Co zrobić, by Bogdan i Monika odziedziczyli spadek po Marii, ale nie odziedziczyli długów po Józefie? Czy i kto może w tej sytuacji odrzucić spadek po Józefie za Marię?

Transmisja

Przepisy kodeksu cywilnego przewidują taką sytuację i regulują ją w art 1017.

Jeżeli Maria zmarła zanim zdążyła odrzucić spadek (dokładnie: złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku) po mężu Józefie, to jej spadkobiercy mogą to zrobić za nią.

Termin do złożenia oświadczenia “za” Marię upływa wraz z terminem do przyjęcia/odrzucenia spadku po samej Marii. Czyli termin ten jest wydłużony w stosunku do terminu, który miała Marii.

Niezależnie od podanego przykładu, w praktyce, gdy nie ma ryzyka dziedziczenia długów, to oczywiście spadek po pierwotnym spadkodawcy można zarówno przyjąć wprost, jak i przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza.

Podsumowanie

W praktyce, gdy nie ma ryzyka związanego z ewentualnymi długami któregoś ze spadkodawców, rzadko pojawi się konieczność składania oświadczeń za transmitenta. Dojdzie bowiem do ustawowego przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, na skutek upływu terminu. W przykładzie transmitentem była Maria, czyli osoba, która zmarła jako druga. Problematyka ta będzie z pewnością istotna, gdy spadkobiercy mają wiedzę o długach, po pierwszym czy drugim spadkodawcy i chcą uniknąć ryzyka z tym związanego.

Jeżeli potrzebujesz:

  • porady prawnej z zakresu prawa spadkowego, w tym kwestii podatkowych
  • pomocy w prowadzeniu sprawy spadkowej, sprawy podatkowej,

zapraszamy do kontaktu – adwokat Katowice – biuro@adwokatagk.pl tel. 322541818

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

Stan prawny: 03.2021 r.

 

Zobacz również ostatnie artykuły

Fundacja rodzinna
Działalność gospodarcza

Fundacja rodzinna

W maju 2023 r. weszły w życie przepisy, umożliwiające tworzenie fundacji rodzinnych. Zagadnienie to w dalszym ciągu budzi jednak liczne wątpliwości. Czym jest fundacja rodzinna,

Czytaj dalej
Konsument a płatności gotówką
Konsument

Konsument a limity płatności gotówką

Konsument a limity płatności gotówką- zagadnienie to staje się przedmiotem licznych debat politycznych i społecznych. Zainteresowanie przekłada się z kolei na częste projekty nowelizacji. Chociaż

Czytaj dalej
Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej
Działalność gospodarcza

Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej

Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej wejdzie w życie od 10.11.2024r. Chociaż na obowiązywanie niektórych jej przepisów będziemy musieli jeszcze poczekać, to jednak

Czytaj dalej