Czy jest możliwa sprzedaż przedmiotów między małżonkami? A może wspólność majątkowa stoi temu na przeszkodzie?
Co istotne, chodzi o takie składniki majątku, które wchodzą w skład majątku wspólnego. Bo to, że składniki majątków osobistych jedno z małżonków, może sprzedać drugiemu do jego majątku osobistego – nie budzi żadnych wątpliwości.
Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale oczywista. Ale po kolei.
[lwptoc]
Inne wpisy na temat prawa rodzinnego znajdą Państwo tutaj.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą z zakresu PRAWA RODZINNEGO, w tym z zakresu PODZIAŁU MAJĄTKU.
Jeżeli potrzebujesz pomocy, zapraszamy do kontaktu – adwokat Katowice – biuro@adwokatagk.pl tel. 322541818
Wspólność majątkowa małżeńska
Ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej jest podstawowym ustrojem majątkowym, który powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa, jeśli małżonkowie nie postanowią inaczej. Można bowiem zawrzeć umowę zmieniającą ten ustrój (tzw. intercyzę). Intercyzę można zawrzeć zarówno przed zawarciem małżeństwa, jak i po nim. W drodze umowy majątkowej małżeńskiej, można wprowadzić ustroje odmienne od ustawowego. I tak można wspólność majątkową małżeńską wyłączyć całkowicie, albo ograniczyć, albo też rozszerzyć. W tym wpisie skupimy się jednak na sytuacji, gdy małżonkowie nie dokonują żadnych modyfikacji i w ich związku obowiązuje ustrój ustawowy.
Co wchodzi w skład majątku wspólnego
Do majątku wspólnego należą w szczególności:
Co stanowi majątek osobisty
Do majątku osobistego każdego z małżonków (mimo istnienia wspólności ustawowej) należą:
***
Czyli jeden z małżonków, kupując telewizor, za pieniądze pochodzące z wypłat, a zgromadzone na wspólnym, czy odrębnych nawet kontach, kupuje go do majątku wspólnego. Czy zatem jeden z małżonków może odkupić ten telewizor od drugiego na wyłączną własność? Skoro i tak jest jego współwłaścicielem.
Podział majątku wspólnego
O samym podziale majątku wspólnego pisaliśmy już wielokrotnie (tutaj, tutaj, tutaj, czy tutaj). Z przepisów wiadomo, że nie jest dopuszczalny podział majątku wspólnego, dopóki trwa wspólność majątkowa (czyli do czasu ustanowienia innego ustroju w drodze intercyzy, albo orzeczenia sądu, w tym do czasu rozwodu). Czy jest zatem możliwe “przejęcie na wyłączną własność” tego przykładowego telewizora, przez jednego z małżonków, za zapłatą ustalonej ceny?
Sprzedaż między małżonkami
Otóż Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że owszem, taka sprzedaż jest możliwa.
„… w czasie trwania ustawowej wspólności majątkowej dopuszczalne jest rozporządzanie przez małżonka przedmiotem wchodzącym w skład majątku wspólnego na rzecz majątku odrębnego drugiego małżonka” (uchwała SN z dnia 10.04.1991 r., III CZP 76/90).
Tym samym Sąd Najwyższy rozwiał wątpliwości istniejące w środowisku prawniczym.
Podsumowanie
Odpowiadając zatem na pytanie zadane na wstępie, trzeba powiedzieć, że możliwa jest sprzedaż składnika majątku wspólnego na rzecz jednego z małżonków. Kluczowe w takiej sytuacji jest to, że zapłata za ten składnik majątku, musi pochodzić z majątku osobistego.
Podstawa prawna: Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Kodeks postępowania cywilnego, Kodeks cywilny
Stan prawny na 01.2021