Zezwolenie na pobyt i pracę, a wykonywanie innej pracy

Zezwolenie na pobyt i pracę, a wykonywanie innej pracy

 

Przepisy regulujące możliwość podjęcia pracy przez cudzoziemca w Polsce są skomplikowane. Wynika to między innymi z ilości wyjątków od wyjątków. Każdorazowo należy dobrze przeanalizować konkretną sytuację cudzoziemca. Dopiero po takiej analizie można stwierdzić, czy cudzoziemiec może starać się o podjęcie pracy w Polsce i czy potrzebuje zezwolenie na pracę.

W tym wpisie poruszone zostaną tylko dwie kwestie:

  1. czy cudzoziemiec posiadający zezwolenie na pobyt i pracę w firmie X, może podjąć również inną pracę (na innym stanowisku lub w innej firmie). Jeśli może podjąć inną pracę, to na jakiej podstawie?
  2. czy cudzoziemiec posiadający zezwolenie na pobyt ze względu na prowadzoną działalność gospodarczą może podjąć pracę. Jeżeli tak, to na jakiej podstawie?

 

Inne artykuły w kategorii CUDZOZIEMCY na naszym BLOGU – kliknij TUTAJ.

Oferta pomocy prawnej CUDZOZIEMCOM – ZAPRASZAM.

 

Dodatkowa praca

W każdym z powyższych wypadków, cudzoziemiec może podjąć dodatkową pracę. Może to być praca u innego pracodawcy lub na innym stanowisku. Podstawą wykonywania pracy może być umowa o pracę lub zlecenie. Co do zasady będzie potrzebne odrębne zezwolenie na pracę, by tę dodatkową pracę wykonywać.

Praca na oświadczeniu

W wypadku niektórych cudzoziemców, w czasie ich pobytu w Polsce na podstawie zezwoleń na pobyt, o których mowa powyżej, mają oni też dodatkową opcję. Chodzi o obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Ukrainy. Ci cudzoziemcy mogą świadczyć pracę na rzecz polskiego pracodawcy na podstawie zarejestrowanego oświadczenia o powierzeniu pracy. Pracodawca, przed powierzeniem pracy, oświadczenie musi zarejestrować w Powiatowym Urzędzie Pracy. Na tej podstawie można pracować przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Praca, którą cudzoziemiec będzie wykonywać na tej podstawie, nie może być pracą sezonową w rozumieniu przepisów.

Stan prawny na dzień: 03.10.2019 r.

 

Publikowane na blogu treści nie stanowią porady prawnej i kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za ich wykorzystanie lub podejmowanie na ich podstawie czynności w indywidualnych sprawach, ponieważ stan faktyczny sprawy czytelnika może odbiegać od stanu faktycznego przypadków opisanych na blogu. Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady, umów się na spotkanie.

Udostępnij
Projekt i wykonanie: Ad-visions.pl Created by: Ad-visions.pl