Transmisja

Transmisja, czyli o spadkobiercy, który musi złożyć dwa oświadczenia co do spadku.

Inne wpisy na temat prawa spadkowego znajdą Państwo tutaj.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą z zakresu PRAWA SPADKOWEGO.

Wprowadzenie

Transmisja nieprawnikom zwykle kojarzy się z transmisją telewizyjną, ale na blogu o prawie o takiej transmisji, przynajmniej na razie, nie będziemy pisać 🙂

Przechodząc zatem do prawa. Pojęcie transmisja znane jest prawu spadkowemu i związane jest z przyjęciem/odrzuceniem spadku. Więcej o przyjęciu i odrzuceniu spadku mogą Państwo przeczytaj tutaj i na blogu w kategorii Spadek.

Termin do złożenia oświadczenia co do spadku

Każdy spadkobierca ma termin 6 miesięcy na złożenie oświadczenia co do spadku. Spadek można przyjąć wprost (spadkobierca odpowiada wtedy za długi zostawione przez spadkodawcę w pełnej wysokości), przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza (z ograniczeniem odpowiedzialności za długi), albo spadek można odrzucić.

Termin liczy się od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o swoim tytule powołania do dziedziczenia. Innymi słowy od dnia, w którym dowiedział się, że dziedziczy.

Wyjątek

Niewątpliwie wyjątkową sytuacją jest ta, w której spadkobierca umiera zanim zdążył złożyć oświadczenie o przyjęciu albo odrzuceniu spadku, po innej osobie, po której dziedziczy. Są to sytuacje nietypowe, ale oczywiście się zdarzają.

Przykład:

15 listopada 2020 r. zmarł Józef, 20 grudnia 2020 r. zmarła jego żona Maria. Zmarli nie zostali testamentów.

Zmarli zostawili dzieci Bogdana i Monikę. Ci dowiedzieli się, że ojciec Józef zostawił dług. Z kolei matka Maria posiadała majątek osobisty, który odziedziczyła po swoich rodzicach.

Po Józefie z ustawy dziedziczą żona Maria i dzieci. Okazało się że Maria nie odrzuciła spadku po mężu. Zatem jest ryzyko, że pomimo że sama już zmarła, to jej spadek składa się nie tylko z aktywów (odziedziczonych po jej rodzicach), ale również z długów, które zostawił jej mąż Józef.

Co zrobić, by Bogdan i Monika odziedziczyli spadek po Marii, ale nie odziedziczyli długów po Józefie? Czy i kto może w tej sytuacji odrzucić spadek po Józefie za Marię?

Transmisja

Przepisy kodeksu cywilnego przewidują taką sytuację i regulują ją w art 1017.

Jeżeli Maria zmarła zanim zdążyła odrzucić spadek (dokładnie: złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku) po mężu Józefie, to jej spadkobiercy mogą to zrobić za nią.

Termin do złożenia oświadczenia “za” Marię upływa wraz z terminem do przyjęcia/odrzucenia spadku po samej Marii. Czyli termin ten jest wydłużony w stosunku do terminu, który miała Marii.

Niezależnie od podanego przykładu, w praktyce, gdy nie ma ryzyka dziedziczenia długów, to oczywiście spadek po pierwotnym spadkodawcy można zarówno przyjąć wprost, jak i przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza.

Podsumowanie

W praktyce, gdy nie ma ryzyka związanego z ewentualnymi długami któregoś ze spadkodawców, rzadko pojawi się konieczność składania oświadczeń za transmitenta. Dojdzie bowiem do ustawowego przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, na skutek upływu terminu. W przykładzie transmitentem była Maria, czyli osoba, która zmarła jako druga. Problematyka ta będzie z pewnością istotna, gdy spadkobiercy mają wiedzę o długach, po pierwszym czy drugim spadkodawcy i chcą uniknąć ryzyka z tym związanego.

Jeżeli potrzebujesz:

  • porady prawnej z zakresu prawa spadkowego, w tym kwestii podatkowych
  • pomocy w prowadzeniu sprawy spadkowej, sprawy podatkowej,

zapraszamy do kontaktu – adwokat Katowice – biuro@adwokatagk.pl tel. 322541818

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

Stan prawny: 03.2021 r.

 

Publikowane na blogu treści nie stanowią porady prawnej i kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za ich wykorzystanie lub podejmowanie na ich podstawie czynności w indywidualnych sprawach, ponieważ stan faktyczny sprawy czytelnika może odbiegać od stanu faktycznego przypadków opisanych na blogu. Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady, umów się na spotkanie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Projekt i wykonanie: Ad-visions.pl Created by: Ad-visions.pl