PolishEnglishGermanFrench
S24 instrukcja – porady praktyczne

Spis treści

Od jakiegoś czasu funkcjonuje w Polsce elektroniczny system umożliwiający rejestrację spółek i składanie (w niektórych przypadkach) wniosków zmianowych. System ten, tzw. S24, jest stale ulepszany i rozbudowywany o kolejne funkcje. Niniejszy wpis jest pierwszym artykułem serii “S24 instrukcja – porady praktyczne” i obejmuje instrukcje praktyczne, przydatne dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają przygodę z S24.

[lwptoc depth=”1″]

Instrukcje praktyczne – S24 zakładanie

Rejestracja konta użytkownika w S24 na pierwszy rzut oka nie odbiega znacząco od rejestracji konta użytkownika w jakimkolwiek innym portalu. Utworzenie konta użytkownika wymaga posiadania aktywnego adresu e-mail i wprowadzenia hasła. Jednak już na pierwszym etapie rejestracji konieczne jest złożenie oświadczenia, co do prawdziwości danych, pod rygorem odpowiedzialności za wykroczenie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy, zapraszamy do kontaktu – adwokat Katowice – biuro@adwokatagk.pl tel. 322541818

Następnie należy autoryzować konto i na tym etapie zaczynają się schody. Obecnie autoryzacja jest bowiem możliwa wyłącznie poprzez podpis kwalifikowany lub profil zaufany ePUAP. Zatem osoby nieposiadające możliwości opatrywania dokumentów podpisami elektronicznymi, nie będą mogły zakończyć procesu rejestracji.

Czy konto w S24 jest konieczne?

Na początku funkcjonowania S24 każda osoba sprawująca funkcje w spółce (wspólnik, członek zarządu, rady nadzorczej, prokurent, pełnomocnik) musiała posiadać konto w S24. Obecnie jest już możliwe podpisywanie dokumentów przez osoby nieposiadające konta. Niemniej jednak co najmniej jedna osoba uczestnicząca w całym procesie (może to być pełnomocnik) musi takie konto posiadać, aby stworzyć wszystkie niezbędne dokumenty. Pozostali mogą podpisywać poszczególne pisma z poziomu konta zalogowanego do S24 użytkownika. Przy czym nadal należy pamiętać, że podpisać dokumenty w S24 można wyłącznie poprzez profil zaufany ePUAP lub podpis kwalifikowany.

S24 jak podpisać? Praktyczne informacje o każdym z podpisów.

Jaka jest właściwie różnica pomiędzy tymi dwoma podpisami elektronicznymi? Pierwsza i podstawowa różnica polega na tym, że założenie i posiadanie profilu zaufanego ePUAP jest nieodpłatne, podpis kwalifikowany jest natomiast usługą komercyjną.

Każdy ma możliwość założenia konta na ePUAP, ale nie każdy będzie mógł w ramach tego konta korzystać z profilu zaufanego (w skrócie podpisu). Opcja ta jest bowiem dostępna wyłącznie dla osób posiadających numer PESEL. Natomiast wyrobienie podpisu kwalifikowanego (choć odpłatne) nie wymaga posiadania numeru PESEL.

Wobec powyższego, wyrobienie płatnego podpisu kwalifikowanego jedynym rozwiązaniem dla obcokrajowców nieposiadających numeru PESEL.

Podpis kwalifikowany przyda się ponadto osobom, które będą chciały wykorzystać go w celach prywatnych (np. podpisywanie faktur). Profil zaufany ePUAP służy bowiem wyłącznie do celów publicznych (m.in. w kontaktach z urzędami).

S24 opłaty. Ile kosztuje założenie spółki w S24?

Celem S24, poza przyspieszeniem i uproszczeniem procedury rejestracji spółek, było zredukowanie kosztów związanych z ich zakładaniem.

I tak, opłata sądowa w przypadku rejestracji spółki wynosi nie standardowe 500 zł, a 250 zł. Zaś w przypadku wniosku zmianowego zamiast 250 zł, płacimy 200 zł. Opłata za publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wynosi niezmiennie 100 zł.

Jednak to nie powyższe opłaty stanowią największą oszczędność. Istotną zmianą w stosunku do standardowej procedury jest brak konieczności sporządzania dokumentów w formie aktu notarialnego. Zatem to brak kosztów notarialnych, które sięgają czasem kilku tysięcy, przesądza o znacznej redukcji dotychczas ponoszonych kosztów.

Pamiętać przy tym należy, że niektóre z czynności będą się wiązały z koniecznością uiszczenia podatku (np. podwyższenie kapitału). Powyższy obowiązek ciąży na stronie niezależnie od tego czy zmiany dokonuje w ramach S24 czy nie.

Ile trwa założenie spółki w S24?

Jak sama nazwa wskazuje, rejestracja spółki powinna się odbyć w 24 godziny. Jest to jednak wyłącznie teoria. W praktyce wiele zależy z jednej strony od stopnia obłożenia sądu wnioskami i ilością referendarzy przydzielonych do ich rozpoznania. Z drugiej strony, istotne znaczenie ma to, czy wniosek jest kompletny. System S24 nie jest jeszcze bowiem dostosowany do wprowadzonych niedawno zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym. Część obligatoryjnych dokumentów trzeba stworzyć samemu i wprowadzić je do systemu, jako załączniki. Powyższe w znacznej mierze utrudnia rejestrację osobom nieobeznanym w przepisach, które nie wiedzą o powyższym obowiązku lub mają problemy z prawidłowym sporządzeniem dokumentów.

Zatem, jeśli potrzebujesz pomocy w sprawnym przeprowadzeniu procedury zachęcam do kontaktu i zapoznania się z OFERTĄ.

Kompletny wniosek rejestrowy rozpoznawany jest natomiast zwykle maksymalnie do 3 dni roboczych, co dla niektórych osób może stanowić koronny argument za skorzystaniem z tej ścieżki.

Wady rejestracji spółki w S24?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że S24 stanowi rozwiązanie idealne. Jest tanio i szybko. Jednak jak każdy system elektroniczny S24 również ma swoje wady.

Podstawową z nich jest jego ograniczenie. W ramach S24 możliwe jest bowiem stworzenie wyłącznie najprostszych postaci umowy/statutu spółki, umowy zbycia udziałów i zaledwie kilku rodzajów uchwał. Wszelkie rozwiązania wykraczające poza bazowe wersje można zatem wprowadzić wyłącznie poprzez czynności dokonywane u notariusza. Powyższe skutkuje natomiast wykluczeniem możliwości korzystania z S24 w przyszłości.

Ponadto, pomimo że S24 funkcjonuje w Polce już od kilku lat, systemowi temu daleko do ideału. Już chociażby wspomniane wcześniej braki dokumentów i konieczność ich zewnętrznego podpinania, mogą znacznie zniechęcić użytkowników. Problematyczne może się także okazać uzupełnianie wniosków – na tym etapie nie można już wprowadzać żadnych zmian w dokumentacji. Zatem każdy stwierdzony na tym etapie brak w dokumentacji czy chęć zmiany ich treści, skutkuje skasowaniem wniosku i koniecznością jego wypełnienia od nowa.

Jak każdy system elektroniczny, również i S24 wymaga od jego użytkowników znacznej dozy cierpliwości związanej chociażby z ładowaniem podstron czy wyborem różnego typu funkcji. Zatem dla osób nieobeznanych i nieprzepadających za różnego typu kreatorami, S24 może się wydać zbyt uciążliwy, ale od czego są pełnomocnicy?

Instrukcje praktyczne i techniczne, to dopiero początek z cyklu wpisów o S24. W kolejnych artykułach poruszone zostaną bardziej merytoryczne zagadnienia – już teraz zapraszam!

Stan prawny 03.2020

Podstawa prawna:

 

Zobacz również ostatnie artykuły

Prawo karne

Nielegalne uzyskanie informacji

[lwptoc] Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej gwarantuje każdemu wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. Prawa te można ograniczyć jedynie w przypadkach wymienionych w aktach prawnych rzędu ustawy

Czytaj dalej
Prawo administracyjne

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Zmiana nazwiska po rozwodzie. Kiedy jest dopuszczalna, co trzeba zrobić, jak przebiega procedura i kogo dotyczy. O tym w dzisiejszym wpisie. Inne wpisy z zakresu

Czytaj dalej